ליצירת קשר חייג: 03-6091888

איך מתעלל משרד הפנים בבני זוג לא יהודים של ישראלים (מתוך עיתון 'הארץ')

פורסם ע"י עו"ד דוד אליסון (belaw) ב 04/09/2014
חדשות ועדכוני פסיקה >> חדשות ועדכוני פסיקה

"... ישראלים שמתאהבים באנשים שאינם בעלי אזרחות ישראלית ומבקשים להשיג עבורם מעמד של תושבי קבע, יגלו עד מהרה שמדינת ישראל אינה מסבירה פניה ללא־יהודים. צרפתי יהודי יקבל, עם בואו לארץ, תעודת זהות וסל קליטה נדיב, אולם אם שכנו הלא־יהודי יתאהב בישראלית ויחליט להגר לארץ, הוא יצטרך לעבור טרטורים במשך שנים עד שיזכה במעמד של תושבוּת קבע, שלא לדבר על אזרחות. אם ברית הזוגיות תאושר בכנסת, בני הזוג אמנם יוכלו להינשא בישראל - אך הבעיה לא תיפתר.

הגירה אינה עניין קל באף מדינה; אולם במקרה הישראלי, שילוב ייחודי של היעדר מדיניות הגירה, עומס וחוסר יעילות, חשדנות מוגזמת וחוסר אחידות בין לשכות ברחבי הארץ, ומה שנראה כניסיון למשוך זמן מצד משרד הפנים - יוביל את הזוגות המעורבים במורד מאורת ארנב נפתלת וארוכה של ביורוקרטיה.

מי שמתחיל בתהליך מוטב שיהיה נכון להוכיח את אמיתות הזוגיות שלו שוב ושוב, להשיג כל מסמך שנדרש ממנו, אפילו אם לא ניתן להשיג אותו בכלל, לוותר על ימי עבודה לצורך המתנות במסדרונות שטופי־פלורוסנט ולהתפלל שלא ייפול על פקיד קפדן או חשדן במיוחד. עדיף להיות משכיל ואמיד, להיעזר בעורך דין ולהתאהב באזרח ארצות הברית או מערב אירופה, מה שמבטיח, בדרך כלל, יחס טוב יותר.

חוץ מחוק השבות, תחום ההגירה בישראל אינו מוסדר בחוקים, אלא בנהלים, והנהלים משתנים כל הזמן. בני זוג לא־יהודים של יהודים שעולים איתם לישראל, וגם ילדיהם, יקבלו אזרחות באופן אוטומטי. אבל כשאזרחים ישראלים שכבר גרים כאן מבקשים מהמדינה להעניק מעמד לבני זוג שאינם יהודים - הם אינם יכולים לעשות זאת במסגרת חוק השבות וצריכים לעבור הליך שנקרא “איחוד משפחות”.


לא אחת נדרש בית המשפט לדון בעניינם של זוגות מעורבים, שערערו על סירובה של המדינה להעניק להם מעמד והגיעו לעתים עד בג”ץ. חיפוש קצר מעלה שלל פסיקות שבהן ננזף מינהל האוכלוסין על התנהלות בעייתית, חריגה מנהלים, ניהול פרוטוקולים חסרים ובעיקר נטייה לפרשנות מחמירה של הנהלים, בדרך כלל לרעת הזוגות...".


הקטע הנ"ל נלקח מאתר האינטרנט של עיתון 'הארץ' מכתבה מיום 16.11.2013 מאת נעמי דרום -

http://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-1.2165705

שונה לאחרונה: 04/09/2014 ב 13:45

חזרה
הסדרת מעמד לבן/בת זוג זר/ה
  • נישואים לאזרח/ית ישראלי/ת
  • חיים משותפים / בני זוג מאותו המין 
  • הסכם חיים משותפים / הסכם ממון 
  • תביעת אבהות - בדיקת סיווג רקמות 
  • התרת נישואים לבני זוג מעורבים
אשרות לזרים
  • היתר להזמנת עובד זר סיעודי
  • הזמנת עובד זר מומחה
  • העסקת עובדים זרים בבניין, חקלאות, מסעדות אתניות 
  • אשרות לאומנים וספורטאים 
הרשמה לדיוור
הירשם/י
חפשו אותנו ברשתות החברתיות