המשרד בתקשורת

גינוי למשרד הפנים: הכלה נתקעה במולדובה

בית משפט לעניינים מנהליים שופך אור על ההתעמרות של המדינה בזוגות מעורבים הנישאים אזרחית:
משרד הפנים נקט סחבת כדי למנוע מאישה להתאחד עם בעלה בישראל. השופטת: "ההתנהלות הזאת ראויה לגינוי"
עו"ד טל קדש|פורסם באתר YNET:
29.12.13 , 08:28

הטלטלה הבירוקרטית שנאלצים זוגות מעורבים לעבור בהתנהלותם מול משרד הפנים (מנהל האוכלוסין), שני צעירים, ישראלי ואזרחית מולדבית,הכירו ב-2011 והתפתח ביניהם קשר זוגי. בהמשך נישאו השניים בנישואים אזרחיים בעיר הולדתה של האישה – קישינב. כשבועיים לאחר מכן שב הבעל לישראל והחל בניסיונות להסדרת מעמדה של אשתו בישראל. בינתיים, האישה נותרה בהמתנה במולדובה.

לאחר שנערך לשניים ראיון אישי – לבעל בישראל ולאישה בקונסוליה הישראלית בקייב – החליט משרד הפנים לדחות את בקשתם, ובתגובה הם פנו לוועדת ההשגה לזרים. יו"ר הוועדה ביטל את החלטת משרד הפנים והורה לו לערוך ראיונות אישיים נוספים לעותרים, ולאפשר לאישה להיכנס לישראל לצורך קיומם.
אלא שמשרד הפנים לא מיהר לקיים את החלטת היו"ר. פניות של עורכי הדין של בני הזוג, דוד אליסון ודוד מוזס, העלו חרס וכך גם פנייה אישית של העותר. משכך נאלצו בני הזוג להגיש עתירה שבמסגרתה התבקש בית המשפט להורות למשרד הפנים לקיים את החלטת היו"ר לאלתר ולתת לאישה אשרת כניסה.
לקריאת המשך הכתבה לחץ כאן.

לקריאת פסק הדין אשר ניתן על ידי בית המשפט בעתירה אשר הוכנה וטופלה על ידינו לחץ כאן.

גבר עתר: להביא את אהבת נעוריי מאוקראינה

אזרח ישראלי התחתן בשנית עם אישה שלה היה נשוי בצעירותו בברה"מ. משרד הפנים סבר שמדובר בנישואים למטרות עבודה. ביהמ"ש חשב אחרת

עו"ד מירי נחשונוב|פורסם באתר YNET:
16.06.16 , 08:31
גבר עתר: להביא את אהבת נעוריי מאוקראינה
אזרח ישראלי התחתן בשנית עם אישה שלה היה נשוי בצעירותו בברה"מ. משרד הפנים סבר שמדובר בנישואים למטרות עבודה. ביהמ"ש חשב אחרת
בית המשפט לעניינים מנהליים פסק לאחרונה בניגוד לדעת המדינה, והורה להעניק מעמד תושב לאזרחית אוקראינית לא יהודיה שהתחתנה עם אזרח ישראלי, שלו הייתה נשואה לזמן קצר לפני עשרות שנים בברית המועצות. בכך דחתה השופטת מיכל אגמון גונן את משרד הפנים, שסבר שמדובר בנישואים פיקטיביים שמטרתם להעניק לאישה רישיון עבודה בארץ
הבעל עלה לישראל בשנות ה-90 עם אשתו השנייה, שממנה התגרש ב-2013. בעקבות זאת הוא חידש את הקשר עם אשתו הראשונה, שלה היה נשוי במשך שנה בצעירותו באוקראינה. משום שאינה יהודה היא לא יכולה לזכות באזרחות ישראלית מכוח חוק השבות, ולכן היא הגיעה לארץ לשלושה ביקורים קצרים בוויזת תייר. בפעם הרביעית שהגיעה לישראל מנע משרד הפנים את כניסתה בנתב"ג. הוא התבסס על מידע שקיבל מגרושתו השנייה של הגבר, ולפיה התיירת פרסמה מודעות לחיפוש בן זוג יהודי למטרת נישואים פיקטיביים ועבודה בארץ.

הקשר בין השניים המשיך והגבר היה זה שהגיע לביקורים באוקראינה, עד שהם נישאו שם. לאחר מכן הם הגיעו יחד לישראל כאשר האישה נושאת את שם משפחתו של בעלה בדרכון. הם פנו למשרד הפנים וביקשו לפתוח בהליך למתן מעמד מכוח נישואים.

בספטמבר 2013 דחתה רשות האוכלוסין בנתניה את בקשתם, בנימוק שאינם עומדים בדרישת הסף של "כנות הקשר". באותה שנה נדחה גם ערר שהגישו למנהל לשכת רשות האוכלוסין בנתניה, וכך החליטה גם ועדת ההשגה לזרים.

בעקבות זאת הגישו בני הזוג עתירה מנהלית ובה טענו שהמדינה לא התייחסה לראיות רבות שהגישו ותומכות בכנות הקשר וטיבו: תמונות, מכתבים של חברים וקרובי משפחה המעידים על אהבתם הישנה שניצתה מחדש, ואף אחד מטעמה גם לא טרח לבקר בדירתם. המדינה טענה מנגד שהעובדות דווקא מצביעות על כך שמדובר בזוגיות לא כנה, והשניים נישאו כדי לאפשר לעותרת לעבוד ולחיות בישראל.

לקריאת המשך הכתבה לחץ כאן

לקריאת פסק הדין אשר ניתן על ידי בית המשפט בעתירה אשר הוכנה וטופלה על ידינו לחץ כאן.

ערוץ ה -YouTube שלנו

דוד אליסון מתארח בערוץ 9

דוד מוזס מתארח בערוץ 9